درخواست اتحادیه اروپا برای معافیت بشردوستانه تحریم های ایران

به گزارش آخرین خبر، وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواهان فعال شدن معافیت های بشردوستانه به منظور تعلیق تحریم های یکجانبه علیه ایران، ونزوئلا و کوبا به منظور توانمندسازی این کشور ها برای مقابله با ویروس کرونا شدند.

درخواست اتحادیه اروپا برای معافیت بشردوستانه تحریم های ایران

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل آخرین خبر، در پی امتناع ایالات متحده آمریکا برای لغو تحریم های یکجانبه علیه کشورهایی، چون ایران، کوبا و ونزوئلا، اتحادیه اروپا نیز روز گذشته (آدینه)، از معافیت های تحریمی بشردوستانه حمایت کرد تا با تعلیق تحریم های مالی، کشورهایی، چون ایران و کوبا و ونزوئلا بتوانند برای مقابله با ویروس ناشناخته کرونا به تجهیزات پزشکی و دارویی دسترسی داشته باشند.

بنا به گزارش پایگاه خبری کونتراپانت، آرانچا گونزالس لایا وزیر امور خارجه اسپانیا در یک کنفرانس خبری ویدئویی اعلام نمود که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در یک نشستی که روز گذشته به وسیله ویدئوکنفرانس برگزار گردید از ایجاد معافیت تحریمی برای دسترسی کشور های در حال توسعه به تجهیزات پزشکی و دارویی برای مقابله با کرونا موافقت کردند.

گونزالس توضیح داد که تمامی تحریم های مالی ایالات متحده آمریکا و دیگر کشور ها همواره حاوی یک بند یا معافیت بشردوستانه است که مطابق با آن تحریم ها در شرایط اضطراری انسانی همچون شرایط فعلی مقابله با کرونا، قابل تعلیق است.

طبق این گزارش، با پیشروی و تسریع شیوع کرونا در دنیا، وزرای اتحادیه اروپا از درخواست آنتونیو گوترش برای استفاده از مکانیسم معافیت بشردوستانه به منظور رساندن تجهیزات پزشکی به کشور های تحت تحریم حمایت کردند.

گونزالس در این خصوص توضیح داد: ما باید تضمین کنیم که این بند (معافیت های بشردوستانه) قابل استناد است و اینکه کشور ها و شرکت های تولیدنماینده تجهیزات پزشکی و مواد ضدعفونی نماینده می توانند از این بند استفاده نمایند و اینکه همه بتوانند ابزارآلات لازم برای مبارزه با این بیماری همه گیر را در اختیار داشته باشند.

وزیر خارجه اسپانیا همچنین بر اهمیت حمایت اروپا از کشور های بسیار آسیب پذیر به ویژه در آفریقا و آمریکای لاتین و به طور خاص ونزوئلا و کشور های همسایه آن که حجم زیادی از پناهجویان را پذیرفته اند، تأکید کرد.

علیرغم فشار های جامعه بین الملل به آمریکا برای لغو تحریم های یکجانبه علیه ایران و دیگر کشور ها از جمله ونزوئلا در پی شیوع ویروس کرونا، واشنگتن نه تنها حاضر به لغو تحریم های خود نشده است بلکه در بعضی موارد، تحریم های خود علیه ایران را نیز تشدید نموده است.

با این حال، اتحادیه اروپا نیز تأکید نموده است که تحریم ها نباید در جهت مقابله با ویروس کرونا مانع تراشی کند و دیپلمات های اتحادیه اروپا تصریح نموده اند که اگر هرگونه اقدامات تحریمی و تنبیهی به توانمندی کشور های تحت تحریم برای مقابله با کرونا آسیب وارد کند، معافیت های تحریمی به سادگی قابل ایجاد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 959

به "درخواست اتحادیه اروپا برای معافیت بشردوستانه تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست اتحادیه اروپا برای معافیت بشردوستانه تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید