روسیه: برکنار شدن جان بولتون می تواند خبر خوبی باشد

به گزارش آخرین خبر، مقامات بلندپایه سیاسی در روسیه امیدوارند که برکناری جان بولتون از سمت مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی بتواند به تمدید پیمان استارت-3 و حل و فصل مسائل مهم در عرصه بین المللی یاری کند.

روسیه: برکنار شدن جان بولتون می تواند خبر خوبی باشد

به گزارش گروه بین الملل آخرین خبر به نقل از خبرگزاری تاس، دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه به برکنار شدن جان بولتون مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی واکنش نشان داد. وی در پاسخ به سئوال آخرین خبر در این باره گفت: این مسئله به مسائل داخلی ایالات متحده مربوط می گردد و ما در آن دخالت نمی کنیم.

وی در عین حال در پاسخ به این سئوال که مقامات کرملین با این دیدگاه موافق هستند که برکنار شدن بولتون از سمت خویش، امکان تمدید پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-3) را افزایش می دهد، موافق هستند یا نه، گفت: مواضع ما در باره پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی به خوبی برای همه تعیین است و این مسئله از سوی رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بارها اعلام شده است.

لازم به یادآوری است که روز گذشته ،10 سپتامبر (19 شهریور ماه)، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی تویئتری برکنار شدن جان بولتون از سمت مشاور خود در زمینه امنیت ملی را خاطرنشان کرد. وی دلیل این مسئله را اختلاف نظر موجود نامید. در حال حاضر مسئولیت مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل ملی بر عهده چارلی کاپرمن قرار گرفته که پیش از این معاون بولتون بود.

کنستانتین کاساچوف رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که با برکنار شدن جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، امکان تمدید پیمان استارت-3 می تواند افزایش یابد. به گفته وی، امیدواری برای تمدید این پیمان راهبردی که مدت اعتبار آن در ماه فوریه سال 2021 خاتمه خواهد یافت، همچنان حفظ شده و برکناری بولتون از سمت خود، حداقل این امیدواری را کاهش نمی دهد.

این سناتور یادآور شد که جان بولتون از راه چاره های شدیدالحن در برخوردهای آمریکا در قبال مسائل بین المللی حمایت می کرد. وی مخالف توافقات بین روسیه و آمریکا در عرصه امنیت راهبردی و کنترل تسلیحات بود و معتقد بود که این توافقات تنها امکانات ایالات متحده برای نشان دادن رجحان این کشور در این عرصه ها را محدود خواهد نمود.

لئونید اسلوتسکی رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز در واکنش به این مسئله، گفت: برکناری جان بولتون از سمت خویش به خودی خود تغییری در سیاست های آمریکا در برخورد با روسیه نخواهد گذاشت، ولی می تواند تجدید نظر در توافقات روسیه-آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات را فعال تر کند.

این مقام دومای روسیه اضافه کرد، برای از سرگیری روابط سازنده بین روسیه و آمریکا ضروری است تا برخوردهای مقامات واشنگتن در مجموع تغییر پیدا کند و این مسئله در وهله نخست در مسائل مربوط به حفظ توافقات دوجانبه کلیدی از جمله در رابطه با تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی اهمیت بیشتری پیدا می نماید.

آلکسی پوشکوف رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است که برکناری مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به طور کلی به نفع خودداری ازبرخوردهای شدیداللحن و روی آوردن به راه چاره های دیپلماتیک از سوی آمریکاست و می تواند به حل و فصل مسائل بین المللی از جمله مسائل پیرامون ایران یاری کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 373

به "روسیه: برکنار شدن جان بولتون می تواند خبر خوبی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: برکنار شدن جان بولتون می تواند خبر خوبی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید