فرزاد B زیاد منتظر هندی ها نمی ماند

به گزارش آخرین خبر، 10 سال از مذاکره ایران و هند برای امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد بی می گذرد، قراردادی که همچنان به پایان نرسیده است اما آنطور که معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام نموده، برای توسعه فرزاد B زیاد منتظر هندی ها نخواهیم ماند و به زودی این انتظار تمام می گردد.

فرزاد B زیاد منتظر هندی ها نمی ماند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، قرار بود طرح جامع توسعه میدان گازی فرزاد B تا انتها سال 1387 امضا گردد، اما این اتفاق محقق نشد تا این که در مرداد ماه سال 1388، منابع خبری از تصمیم ایران برای مذاکره با هند درباره میدان گازی فرزاد B خبر دادند. اما از سال 1388 که خبر حضور هندی ها در فرزاد B قطعی شد، تا سال 1390 همچنان توسعه این میدان گازی منتظر نهایی شدن مذاکرات شرکت ملی نفت ایران با یک کنسرسیوم هندی بود.

مذاکره ای که حتی دو سال بعد از آن هم نهایی نشد و در اردیبهشت 1392، مدیرعامل وقت شرکت نفت فلات قاره در خصوص توسعه میدان فرزاد B شرح داد با توجه به این که سرمایه گذاری در این میدان بسیار بالاست، ریسک بالایی را به همراه دارد، اما در حال حاضر در حال مذاکره با مسؤولان انرژی هند هستیم. مذاکرات از سالی به سال دیگر موکول می شد، بدون اینکه نتیجه ای در پی داشته باشد.

در نهایت 21 فروردین 1395 بود که وزیر نفت و گاز هند گفت مذاکرات درباره فرزاد B پیش از تحریم ها انجام شده و بنابراین خارج از مناقصه به شرکت هندی داده می گردد. به گفته پرادان اگرچه هنوز توافقی برای قیمت گذاری گاز میدان فرزاد B صورت نگرفته اما این پروژه حتماً به یک شرکت هندی می رسد. با این که پرادان با قطعیت از واگذاری توسعه میدان گازی فرزاد خبر داده بود اما اختلافات ایران و هند همچنان ادامه داشت. البته موضوع مناقشه دو کشور بحث های اقتصادی بود و از نظر فنی به توافق رسیده بودند.

به توافق نرسیدن ایران و هند تا جایی ادامه پیدا کرد که ایران به دنبال راه های دیگری برای توسعه میدان گازی فرزاد B رفت. از جمله این راه ها مذاکرات به شرکت های دیگر نفتی و همچنین طراحی مدل EPCF و پکیج های کوچک تر برای توسعه این میدان به بازار بود. بیژن زنگنه - وزیر نفت - حتی اوایل اسفند سال 1395 صراحتاً بیان کرد پیشنهاد هند مورد بحث قرار می گیرد اما با آن ها به توافق نرسیدیم و بعید است به این سادگی به توافق برسیم. زیرا فاصله پیشنهاد ما و هندی ها از نظر قیمت خرید گاز زیاد است. بنابراین ممکن است توسعه این میدان به شرکت دیگری داده گردد.

البته توسعه این میدان از آن موقع تا کنون نه به کشور و شرکت دیگری داده شده و نه راه دیگری برای توسعه آن در نظر گرفته شده است. رضا دهقان در این باره به خبرنگاران گفت: دیگر مدت زمان زیادی منتظر هندی ها نخواهیم ماند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین درباره آخرین وضعیت حفر چاه توصیفی اکتشافی در فرزاد B توسط پتروپارس، ادامه داد: این کار هنوز استارت نخورده است و منتظر هستیم تا کاملا تکلیف با هندی ها تعیین گردد.

بر اساس این گزارش، میدان گازی فرزاد بی در مجموعه ای مشهور به نام بلوک فارسی واقع شده است که حوزه ای سرشار از منابع گاز و میعانات گازی واقع شده در غرب میدان پارس شاقتصادی و شمال غرب میدان های گلشن و فردوسی در آب های خلیج فارس است. حجم گاز درجای میدان گازی فرزاد B، بیش از 21 تریلیون فوت مکعب برآورد شده که 12.5 تریلیون آن قابل استحصال بوده و طبق برنامه قرار است با توسعه میدان در فاز نخست از این میدان روزانه 1.1 میلیارد فوت مکعب گاز فراوری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 233

به "فرزاد B زیاد منتظر هندی ها نمی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرزاد B زیاد منتظر هندی ها نمی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید