موز و بادمجان خوراک دام شد! ، تداوم کمبود خوراک دام در فصل سرما

به گزارش آخرین خبر، به گزارش خبرنگاران، تابستان امسال کاه و علوفه در برخی استان ها کمیاب شد. دامداران علت کمیابی علوفه را خشکسالی عنوان کرده بودند. حالا با شروع فصل سرما تامین خوراک برای دامداران سخت شده است.

موز و بادمجان خوراک دام شد! ، تداوم کمبود خوراک دام در فصل سرما

گویا کمبود نهاده باعث شده دامداران ضایعات میوه و صیفی جات را خوراک دام خود کنند. بعد از سیب، سیب زمینی و خاک اره این بار موز و بادمجان خوراک دام ها شده است.

موز در حالی خوراک دام های کشور شده است که سال گذشته قیمت هر کیلو موز به 40 هزار تومان رسیده بود اما حالا قیمت آن به کیلویی 25 هزار تومان رسیده و عرضه موز به کشور آن قدر زیاد شده که بخشی از این میوه خوراک دام شده است.

خوراک دام گران است

رئیس شورای تأمین دام کشور با اشاره به شرایط خوراک دام می گوید: نهاده دامی دوباره کمیاب و گران شده است. تامین نهاده آنقدر برای دامداران در نیمه دوم سال سخت شده که دامداران مجبورند ضایعات میوه و صیفی جات را جایگزین خوراک دام کنند.

منصور پوریان به خبرنگاران توضیح داد: خشکسالی و کم آبی عرضه علوفه را کم کرده و در فصل سرما کمبود خوراک دام هزینه سنگینی را برای دامداران تراشیده است.

او ادامه داد: هزینه نگهداری دام برای دامداران ایرانی سخت شده است. از طرفی با آن که بیش از دو ماه است صادرات دام ابلاغ شده اما هزینه نگهداری دام، حمل و نقل و عوارض، آن قدر گران است که صادرات دام به کشورهای اطراف هم صرفه اقتصادی ندارد.

او اظهار داشت: به عنوان نمونه قیمت گوسفند 40 کیلویی زنده حدود دو میلیون تومان است این در حالی است که برای صادرات دام باید حدود یک میلیون و 900 هزار تومان هزینه قرنطینه، حمل و نقل و عوارض پرداخت شود. یعنی هزینه یک دام زنده دیگر صرف هزینه جانبی صادرات می شود که این میزان برای یک دامدار هرگز مقرون به صرفه نیست.

دام فعلا صادر نمی شود

پوریان گفت: با آن که صادرات دام آزاد است اما به دلیل سختی بازگشت ارز و دیگر مسائل، دامداران انگیزه ای برای صادرات ندارند و صادرات دام به دیگر مرزها فعلا منتفی است.

پیش از این منصور پوریان، رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور گفته بود: براساس اولویت دولت ابتدا نهاده ها را در اختیار مرغداران، سپس در اختیار دام های سنگین شیرده می گذارد. همین اولویت بندی ها باعث شده که به دام های سبک خوراک نرسد و دامداران برای پر کردن شکم دام خود ضایعات میوه را جایگزین کنند.

برای مطالعه بیشتر خبر کمبود نهاده دامی در کشور را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1947

به "موز و بادمجان خوراک دام شد! ، تداوم کمبود خوراک دام در فصل سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موز و بادمجان خوراک دام شد! ، تداوم کمبود خوراک دام در فصل سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید