نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری عراق به پیش آمده اند

به گزارش آخرین خبر، عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق گفت: نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری خاک عراق حضور دارند و به اقداماتی همانند قطع درختان و وادار کردن ساکنان روستاها به ترک خانه هایشان می نمایند.

نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری عراق به پیش آمده اند

بهترین تجربه سفر را با نرخ تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش خبرنگاران، بدر الزیادی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق تأکید کرد که حضور نیروهای نظامی ترکیه ای در خاک عراق براساس تعریف های حقوق بین المللی مصداق اشغالگری است.

وی اضافه کرد: نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری خاک عراق حضور دارند و به اقداماتی همانند قطع درختان و وادار کردن ساکنان روستاها به ترک خانه هایشان و منع تردد و جلوگیری از پرداختن به کار روزمره شان که کشاورزی است دست می زنند.

الزیادی تأکید کرد که اعضای این کمیسیون در چارچوب نقش نظارتی مجلس عراق بازدید میدانی از استان دهوک انجام داده اند و به منطقه ها زاخو و العمادیه سرکشی نموده و نیروهای ترکیه ای را در این منطقه دیده اند. این طبق همه معیارها اشغالگری است. آنها 9 کیلومتر در همه مرزها به پیش آمده اند و در بعضی موارد بیشتر هم جلو آمده اند.

او گفت: این نیروها با هر تعریفی اشغالگر شمرده می شوند و ده ها روستای کردنشین در نقاط مرزی شاهد کوچ اجباری ساکنانشان بوده اند.

وی اضافه کرد: نیروهای مرزبانی عراق 16 کیلومتر از مرز ترکیه فاصله دارند و این فاصله بسیار زیاد است.

این نماینده مجلس عراق گفت که این کمیسیون گزارشی تفصیلی از شرایط جاری در منطقه ها مرزی و نیازهای نیروهای مرزبانی تهیه نموده و به زودی با تکمیل گزارش آن را به ریاست مجلس و فرمانده کل نیروهای مسلح ارائه خواهد نمود. دستگاههای امنیتی باید این نیازها را رفع نمایند. نسخه ای از گزارش به ریاست مجلس تحویل داده خواهد شد.

وی اضافه کرد که بخشی از این گزارش محرمانه است و تماماً مبتنی بر اسناد و مدارک و عکس هایی است که عملیات اشغالگرانه ترکیه در این منطقه را اثبات می نماید و صرف ادعا یا اتهام زنی نیست.

الزیادی تاکید نمود: مجلس روز سه شنبه جلسه خواهد داشت و یکروز قبل کمیسیون امنیت و دفاع مجلس جلسه خواهد داشت تا گزارش تهیه شده به هیئت رئیسه و همه دست اندرکاران امور تحویل داده گردد.

ازسوی دیگر، سعران الاعاجیبی، دیگر عضو این کمیسیون، تأکید کرد که نباید نسبت ادامه اقدامات ترکیه در خاک عراق سکوت اختیار کرد.

او گفت که دولت مرکزی عراق با هماهنگی اقلیم کردستان باید در قبال این اقدامات ترکیه وارد عمل گردد و اضافه کرد که عراق اهرم هایی برای اعمال فشار بر ترکیه دارد که از همه مهم تر اهرم مالی است.

الاعاجیبی تأکید کرد که هیچکس در پی درگیری با ترکیه نیست و برای همین باید از روش های دیپلماتیک و مذاکرات مستقیم و فشارهای مالی وارد عمل شد و جامعه جهانی را هم به همراهی با عراق در این پرونده واداشت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1772

به "نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری عراق به پیش آمده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروهای ترکیه تا عمق 9 کیلومتری عراق به پیش آمده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید