پوشش رسانه های سعودی از اعتراضات آمریکا و خوش خدمتی به ترامپ

به گزارش آخرین خبر، پوشش اعتراضات آمریکا در رسانه های سعودی به گونه ای است که گویی رسانه های شخصی دونالد ترامپ هستند؛ پوششی یک سویه که اشاره ای به ریشه اعتراضات اخیر نمی کند.

پوشش رسانه های سعودی از اعتراضات آمریکا و خوش خدمتی به ترامپ

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اعتراضات وسیع در بیش از 75 شهر آمریکا در اعتراض به قتل جورج فلوید شهروند آمریکایی سیاه پوست به دست پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس این روزها جریان رسانه ای غالب دنیا را به خود اختصاص داده است.

در آنالیز این رخداد، نکات قابل توجهی نهفته است که می تواند دید واقع گرایانه ای از سیاست های دولت ها و رسانه های مدعی حقوق بشری در اختیار قرار دهد. از نوع برخورد دولت آمریکا با معترضان بعنوان کشوری که به بهانه حقوق بشری دهها کودتا و جنگ و آشوب در سرتاسر دنیا برانگیخته تا رسانه هایی که اکنون دچار استانداردهای دو گانه شده اند. رسانه های وابسته به دولت سعودی بعنوان متحد قوی دونالد ترامپ را به وضوح می توان در این دسته جای داد.

با نگاهی به اغلب رسانه های سعودی و بدون احتیاج به دقت نظر چندانی، متوجه می شویم که این رسانه ها تا چه در حد در راستای تطهیر دولت واشنگتن و متهم جلوه دادن معترضان کوشش می نمایند. شبکه هایی که در جریان آشوب آبان ماه در ایران به صورت لحظه ای و با تمام توان اقدام به پوشش یک سویه رخدادها و اجرای عملیات روانی کردند و اکنون معترضان را عده ای آشوب طلب، سارق و غارتگر خطاب می نمایند و در پوشش خبرها چنان عمل می نمایند که گویی پلیس آمریکا با عطوفت و رأفت برخورد می نماید.

در ادامه به آنالیز شبکه های العربیه، الحدث، روزنامه الشرق الاوسط و شبکه الاخباریه سعودی در شبکه اجتماعی توئیتر می پردازیم و به نوع پوششان از حوادث آمریکا را نگاهی می اندازیم.

شبکه الحدث، در 24 ساعت گذشته تا زمان نگارش این گزارش 17 بار در مورد اعتراضات ضد نژادپرستی آمریکا توئیت نموده است که در 13 مورد کوشش نموده معترضان را آشوب طلب و عامل اصلی شرایط فعلی جلوه دهد.

این شبکه در یک توئیت نوشت: پلیس آمریکا تمایلی به افزایش تنش ها ندارد. تا در ذهن مخاطب معترضان را حامی آشوب و ناآرامی جلوه دهد.

یا در جریان تجمع معترضان در مقابل کاخ سفید در شب گذشته، این شبکه صرفا نوشت که درگیری میان پلیس و معترضان به دلیل عدم پایبندی آن ها به قانون منع رفت و آمد اتفاق افتاده است.

شبکه الحدث توئیت های بسیاری نیز با محتوای متهم کردن معترضان به تخریب و حمله به پلیس نوشته است و به زحمت می توان پست های با محتوای حمله مأموران به مردم و ضرب و شتم شدید آن ها در تمامی رسانه های سعودی مشاهده کرد.

الحدث نوشته است که معترضان به سمت ماشین پلیس آتش پرتاب نموده اند

خبرنگار الحدث در حال تهیه گزارش از اماکن تخریب شده به دست معترضان

شبکه العربیه نیز در 24 ساعت گذشته 12 بار در مورد اعتراضات آمریکا در صفحه توئیتر خود اقدام به درج مطلب نموده و چند مورد نیز به نقل مواضع دونالد ترامپ در مورد اعتراضات پرداخته و در بقیه موارد کوشش نموده معترضان را عده ای آشوب طلب معرفی کند که دست به تخریب و آتش زدن می نمایند.

این شبکه همچنین در توئیتی در مورد پوشش اعتراضات شب گذشته واشنگتن مدعی شد که بیشتر معترضان از خارج واشنگتن وارد این شهر شده بودند.

العربیه نوشته است که آثار تخریب در اطراف کاخ سفید کاملا نمایان است

روزنامه الشرق الاوسط نیز روندی مشابه را پیموده و در گزارشی بدون آنالیز ریشه اعتراضات، معترضان را غارتگر نامیده و نوشته است که درگیری ها در شهرهای آمریکا علی رغم وضع قوانین منع آمد و شد ادامه دارد.

گزارش الشرق الاوسط در مورد اعتراضات آمریکا

این روزنامه در جای دیگری، باز تیتر درگیری و غارت و آتش سوزی را برای گزارش خود انتخاب نموده و در ابتدای گزارش، سخن دونالد ترامپ مبنی بر اینکه معترضان عده ای آشوبگر هستند که قصد نابودی آمریکا را دارند را درج نموده است.

در آخر به صفحه رسمی شبکه الاخباریه سعودی در توئیتر نگاهی می اندازیم، این شبکه افراطی تر از دیگر رسانه های وابسته به ریاض عمل نموده و در تمامی توئیت های خود بدون ذکر علل این حوادث و اعتراضات، صرفا بعضی اقدامات تخریبگرانه و غارت فروشگاهها را بولد نموده است.

نکته ای که از نظر کاربران نیز دور نمانده و بعضی از آن ها به این شیوه پوشش اخبار اعتراض نموده اند.

الاخباریه نوشته است که معترضان پس از غارت یک فروشگاه در تگزاس یک تختخواب را آتش می زنند.

الاخباریه پس از انتشار دهها ویدئو از اقدامات مخرب معترضان، خاتمه ویدئویی از جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری و رقیب ترامپ را در حالی که با تعدادی از معترضان عکس یادگاری می گیرد، منتشر نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1099

به "پوشش رسانه های سعودی از اعتراضات آمریکا و خوش خدمتی به ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش رسانه های سعودی از اعتراضات آمریکا و خوش خدمتی به ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید