کارگران ساختمانی، سردرگم؛ سودجویان در کمین!

به گزارش آخرین خبر، نایب رئیس کانون انجمنهای صنفی کارگران ساختمانی با انتقاد از نحوه اطلاع رسانی در مورد ثبت نام کارگران ساختمانی برای دریافت تسهیلات ارزان و سوء استفاده عده ای سودجو در این خصوص، از وزارت کار خواست که برای اختصاص هرگونه وام کم بهره یا واریز کمکهای اقتصادی به کارگران ساختمانی به وسیله اطلاعات ثبت شده آنها در سامانه رفاهی اقدام کند.

کارگران ساختمانی، سردرگم؛ سودجویان در کمین!

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

سید هادی ساداتی در گفت وگو با خبرنگاران درباره مصوبات ستاد مقابله با کرونا در حمایت از کارگران ساختمانی و روزمزد اظهار کرد: علیرغم آنکه در روزهای اخیر مدام از رسانه ها اعلام می گردد که قرار است به کارگران آسیب دیده از کرونا بیمه بیکاری و بسته های حمایتی اختصاص داده گردد ولی متاسفانه هیچ دستورالعمل و آیین نامه ای در این خصوص صادر نشده که بتوانیم موضوع را پیگیری کنیم.

کارگران ساختمانی به کجا مراجعه و ثبت نام نمایند؟

وی اضافه نمود: کارگران ساختمانی به هر کجا مراجعه می نمایند کسی جوابگوی آنها نیست. ادارات و سازمانها هم تعطیل هستند و کارگران ساختمانی سردرگم و منتظرند و نمی دانند باید به کجا مراجعه و به چه طریقی اقدام نمایند؟

نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی توضیح داد: آنچه امروز بیش از هر زمان دیگری کارگران ساختمانی را آزار می دهد، عدم اجرای مصوبات و اقدامات حمایتی پیش بینی شده است، چون کارگران ساختمانی جزو کارگران روزمزد هستند و به وسیله آن مخارج یومیه خود را سپری می نمایند.

ساداتی ادامه داد: از اسفند ماه سال گذشته تا کنون به دلیل شرایط ناشی از کرونا عموم شهرها از انجام هرگونه کار توسط کارگران ساختمانی ممانعت می نمایند و کارفرمایان هم تمایل زیادی نشان نمی دهند لذا کارگران ساختمانی روزمزد شدیدا در این جریان آسیب دیده و معیشت آنها به خطر افتاده است.

واریز یاریهای اقتصادی به حساب یارانه کارگران ساختمانی

وی با اشاره به اختصاص مبلغ 5000 میلیارد تومان اعتبار به صندوق بیمه بیکاری برای حمایت از کارگران آسیب دیده از کرونا اظهار کرد: بر اساس این مصوبه محدودیت ها در مورد داشتن سابقه برای کارگران برداشته و کوشش شده در چنین شرایط بحرانی به قشر آسیب پذیر یاری گردد. متاسفانه کارگران ساختمانی مشمول قانون بیمه بیکاری نیستند و انتظار داریم هر یاریی که به کارگران ساختمانی می گردد چه به صورت سبد کالایی چه یاری اقتصادی به وسیله واریز به حساب یارانه هایشان صورت گیرد.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران درباره اختصاص وام دو میلیون تومانی کارگران ساختمانی با بهره پایین نیز گفت: متاسفانه اعلام پرداخت وام دو میلیون تومانی مشکلاتی را در روزهای اخیر به وجود آورده است. در رسانه ها اعلام شده که کارگران ساختمانی متقاضی وام باید ثبت نام نمایند ولی اعلام ننموده اند که در کجا یا چه سایتی باید ثبت نام صورت گیرد؟

سردرگمی کارگران ساختمانی و دلالی عده ای سودجو!

ساداتی توضیح داد: به وسیله انجمن های صنفی کارگران ساختمانی گزارش داده اند که در بسیاری از شهرها عده ای سودجو به صورت چراغ خاموش با کارگرانی که می شناسند تماس گرفته و از آنها برای دریافت وام دعوت می نمایند؛ حتی از 10 هزار تومان تا 30 هزار تومان هم به عنوان مبلغ پیش ثبت نام از کارگران ساختمانی در بعضی کافی نت ها گرفته اند. چرا قبل از آنکه مقدمات و تشریفات کار پیش بینی گردد آن را اعلام می نمایند تا عده ای دلال و سودجو جیب کارگران را اینگونه خالی نمایند؟

به گفته رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران نحوه اطلاع رسانی در مورد حمایت از کارگران ساختمانی و تخصیص وام و بسته حمایتی نه تنها باعث گمراهی و سردرگمی کارگران ساختمانی شده بلکه سوء استفاده عده ای دلال و سودجو را به دنبال داشته است در حالی که راه یاری به معیشت کارگران ساختمانی نباید مورد سوء استفاده قرار گیرد.

ثبت اطلاعات کامل کارگران ساختمانی در سامانه رفاهی

وی در عین حال از وزارت کار خواست تا در صورت اختصاص وام یا هرگونه یاری اقتصادی به کارگران ساختمانی به وسیله سامانه رفاهی کارگران ساختمانی اقدام کند و گفت: آمار و اطلاعات کامل کارگران ساختمانی اعم از کد ملی، تعداد اعضای خانوار و مشخصاتشان در سامانه رفاهی کارگران ساختمانی به ثبت رسیده و این سامانه در اختیار وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی است و می تواند با استخراج اطلاعات از آن بهره برداری کرد.

ساداتی اضافه نمود: در این سامانه بیش از یک میلیون و 200 هزار کارگر ساختمانی ثبت نام نموده اند که اطلاعات آنها در ارتباط با بیمه مرتب پایش و رصد می گردد لذا چنانچه بحث حمایت از کارگران روزمزد و ساختمانی مطرح است می توان با مراجعه به این سایت و دریافت اطلاعات کارگران ساختمانی نسبت به واریز یاری اقتصادی و معیشتی یا وام دو میلیون تومانی به حسابهای یارانه اقدام کرد.

به گزارش خبرنگاران، در راستای حمایت از کارگران روزمزد و ساختمانی و با تشخیص وزارت کار، اختصاص وام ها و تسهیلات کم بهره، بسته های حمایتی مناسب و کارتهای خرید اعتباری از سوی دولت پیش بینی شده که در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 835

به "کارگران ساختمانی، سردرگم؛ سودجویان در کمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران ساختمانی، سردرگم؛ سودجویان در کمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید