گفت وگوی بورل و بن درباره برجام

به گزارش آخرین خبر، ایرنا نوشت:جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آنتونی بن وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی پیرامون مجموعه ای از تحولات بین المللی از جمله اجرای کامل برجام گفت وگو کردند.

گفت وگوی بورل و بن درباره برجام

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای گفت که دو طرف پیرامون شرایط ایران و مذاکرات برجام که در وین جریان دارد رایزنی کردند.

دیپلمات های اعضای برجام از سه شنبه هفته گذشته در سطوح مختلف در پایتخت اتریش سرگرم بحث و گفت وگو هستند تا برجام را به نحوی که مزایای ایران در آن قابل راستی آزمایی باشد، فعال کنند.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که در روز جمعه 13 فروردین به صورت مجازی شروع شده بود، روزسه شنبه، 17 فروردین به صورت حضوری در وین از سر گرفته شد. در این جلسه اعضا پس از ساعت ها بحث وبررسی توافق کردند تا دو گروه کارشناسی در خصوص جنبه های فنی و جزئیات مسائل مربوط به لغو تحریم ها مذاکره کرده و نتیجه را به کمیسیون گزارش کنند.

با توجه به تبادل نظرهای سازنده و نتیجه محور کارشناسان، کمیسیون مشترک گروه های فنی را موظف کرد تا اقدامات خود را ادامه داده و نتیجه مذاکرات را در جلسه بعدی اعضا که قرار است روز پنجشنبه در وین دنبال شود، ارائه کنند.

واشنگتن در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد.

رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی تاکید دارد هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان که برای شرکت در نشست برجام به وین سفر کرده می گوید: رایزنی های بین هیئت های مختلف از همین الان در حقیقت شروع شده و مهم هم همین رایزنی های دو جانبه و چند جانبه به صورت غیر رسمی است.

وی در گفت وگو با خبرنگاران در وین بیان داشت: ما این رایزنی ها و دیدارها را شروع کرده و امیدوار هستیم که در این دوره بتوانیم به یک جمع بندی برسیم. عراقچی شرح داد: در این دور از مذاکرات، هیئت ایرانی با قوت و قدرت کامل حاضر شده است.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، بورل و بن همچنین درباره تنش ها بین مسکو و کی یف گفت وگو و نگرانی خود را نسبت به تحرکات نیروهای روسیه در مرز اوکراین گفتند. تحولات افغانستان و اتیوپی از دیگر مسائلی بود که دو طرف درباره آن رایزنی و توافق کردند که پیرامون این تحولات و سایر مسائل سیاست خارجی با یکدیگر همکاری کنند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1651

به "گفت وگوی بورل و بن درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی بورل و بن درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید