دزاشیب کینه ورزی قاجارها را فراموش نکرده ، فتحعلی شاه برادرش را در این باغ کور کرد! (طراحی باغ ویلا سنتی)

به گزارش آخرین خبر، محله دزاشیب که اکنون با برج ها، آپارتمان ها، خیابان های پر رفت و آمد و اعیانی اش شناخته می گردد، روزگاری پر بود از باغ های سرسبز و مزارعی که انگار در افق دوردست به کوه های سر به فلک کشیده شمال تهران می رسید. در میان باغ های قدیمی دزاشیب نام باغ نظر ماجرایی متفاوت دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

دزاشیب کینه ورزی قاجارها را فراموش نکرده ، فتحعلی شاه برادرش را در این باغ کور کرد! (طراحی باغ ویلا سنتی)

جهت دریافت خدمات طراحی باغ ویلا سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

خبرنگاران - زکیه سعیدی : از دوران رونق باغ های دزاشیب و زمین های کشاورزی که ساکنان دزاشیب با آن روزگار می گذراندند، بیش از چند دهه گذشته و اکنون دزاشیب هم مثل دیگر محله های شمال شهر، سر و شکل روستایی خود را از دست داده است. با وجود این، خاطرات باغ های دزاشیب هنوز در دل اهالی قدیمی این محله زنده است و در هر کوچه و خیابان محله که چناری سر به فلک کشیده وجود داشته باشد، موسفیدان دزاشیب را با خود به روزگار رونق باغ های آن آبادی زیبا می برد.

اگرچه با توسعه ساخت وسازها در شمیران بسیاری از باغ ها و چنارهای تنومند دزاشیب هم جای خود را به آپارتمان ها و برج های بدقواره دادند ولی هنوز هم ردیف درختان کهنسال در دل کوچه های تودرتوی این محله یادآور خاطره روزگار گذشته این آبادی باصفاست. هر کدام از باغ های دزاشیب اما برای خود قصه و ماجرایی داشتند. اکنون اگر سراغ قدیمی های محله بروید، چنارها و درختان میوه پشت حصارهای به جای مانده از آن دوران را نشان می دهند و خاطره آن باغ، باغداران و ساکنانش را برای شما تعریف می نمایند.

در میان خاطرات و قصه های باغ های دزاشیب، قصه باغ نظر داستانی منحصربه فرد است که هنوز هم سینه به سینه میان اهالی دزاشیب نقل می شود. ماجرا به دوران قاجار و حکومت فتحعلی شاه برمی شود. شاه قاجار که به برادارش حسین قلی خان غضب نموده بود، تصمیم گرفت او را به نقطه ای دور از دارالاخلافه تبعید کند.

در نهایت، فتحعلی شاه در جست وجو برای تبعیدگاه برادرش، به فکر باغی در شمال تهران افتاد. او حسین قلی خان را به یکی از باغ های آبادی دزاشیب شمیران تبعید کرد. اما ظاهرا رابطه دو برادر آنقدر شکراب بود که شاه قاجار به تبعید حسین قلی خان راضی نشد و برای تنبیه او دست به کار دیگری زد.

معروف است که فتحعلی شاه، برادرش را پس از تبعید به باغی در دزاشیب، در حمام قدیمی این آباد کور کرد. این ماجرا آنقدر میان اهالی دزاشیب که روستایی کوچک در شمیران بود، پیچید که آنها باغ تبعیدگاه حسین قلی خان را باغ نظر نامیدند. نامی که به ماجرای رابطه شاه قاجار و برادرش و نیز کور کردن چشم های حسین قلی خان در حمام آبادی دازشیب دارد.

اگر چه دیگر نشانی از این باغ در دزاشیب باقی نمانده، اما نام باغ نظر هنوز یکی از روایت هایی است که موسفیدان محله دزاشیب در دورهمی ها برای جوانان تعریف می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 دی 1401 بروزرسانی: 2 دی 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2234

به "دزاشیب کینه ورزی قاجارها را فراموش نکرده ، فتحعلی شاه برادرش را در این باغ کور کرد! (طراحی باغ ویلا سنتی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دزاشیب کینه ورزی قاجارها را فراموش نکرده ، فتحعلی شاه برادرش را در این باغ کور کرد! (طراحی باغ ویلا سنتی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید