هواشناسی هشدار داد؛ نفوذ توده هوای سرد به کشور وکاهش دما تا 15 درجه، احتمال یخبندان ولزوم توجه به مدیریت مصرف انرژی

به گزارش آخرین خبر، احتمال خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و احتمالا نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی وجود دارد.

هواشناسی هشدار داد؛ نفوذ توده هوای سرد به کشور وکاهش دما تا 15 درجه، احتمال یخبندان ولزوم توجه به مدیریت مصرف انرژی

سازمان هواشناسی نسبت به احتمال یخبندان و لغزندگی جاده ها براثر نفوذ توده هوای سرد به کشور و وزش باد و افزایش ارتفاع موج در جنوب ایران هشدار داد.

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی رنگ نسبت به نفوذ توده هوای سرد از سه شنبه تا آدینه (20 تا 23 دی ماه) در شرق و شمال شرق و غرب و شمال غرب و گلستان، مازندران هشدار داد.

براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور در شمال شرق کشور کاهش محسوس دما بین 8 تا 15 درجه سانتیگراد از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا آدینه، در شمال غرب کشور کاهش محسوس دما بین 6 تا 10 درجه از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا آدینه را شاهد خواهیم بود.

در شرق کشور کاهش محسوس دما بین 6 تا 10 درجه سانتیگراد از چهارشنبه و ماندگاری هوای سرد تا آدینه و در غرب کشور کاهش محسوس دما بین 3 تا 5 درجه سانتیگراد از چهارشنبه و ماندگاری هوای سرد تا آدینه مورد انتظار است.

بعلاوه بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در جنوب شرق، جنوب و مرکز کشور، کاهش دما بین 3 تا 5 درجه سانتیگراد از پنج شنبه و ماندگاری هوای سرد تا آدینه دور از انتظار نخواهد بود.

گفتنی است در سواحل دریای خزر، کاهش محسوس دما بین 3 تا 6 درجه سانتیگراد از سه شنبه و ماندگاری هوای سرد تا آدینه رخ می دهد.

براثر چنین شرایط جوی احتمال افزایش مصرف منابع انرژی به ویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده ها و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور مدیریت در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها، محافظت و پوشش لوله های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودروها و ماشین آلات کشاورزی را لازم می داند.

این سازمان در ادامه با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری از وزش باد با جهت شمال غربی و افزایش ارتفاع امواج درمنطقه ها ساحلی و دور از ساحل حداکثر 2 متر از پیش از ظهر سه شنبه تا صبح آدینه (20 تا 23 دی ماه) در خلیج فارس، تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و شرق خلیج فارس و دریای عمان اطلاع داد.

براثر این مخاطرات احتمال خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و احتمالا نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب های احتمالی جلوگیری از تردد با شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی را توصیه می نماید.

کولاک برف در ارتفاعات استان تهران

اداره کل هواشناسی استان تهران، نسبت به کولاک برف در ارتفاعات استان تهران و کاهش 4 تا 8 درجه ای دما هشدار داد.

به گزارش ایسنا، اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار زردرنگ نسبت به فعالیت سامانه بارشی، بارش برف و باران، رخداد مه، وزش باد شدید و کولاک برف در ارتفاعات از یکشنبه تا چهارشنبه (18 تا 21 دی ماه) در استان تهران به ویژه ارتفاعات و منطقه ها شمالی استان اطلاع داد.

براثر این شرایط جوی احتمال اختلال در سفرهای بین شهری به ویژه در عبور از گذرگاه های کوهستانی، کاهش دید به ویژه در مسیرهای و جاده های کوهستانی، یخبندان و لغزندگی در مسیرها به ویژه مسیرهای کوهستانی و احتمال ریزش سنگ در مسیرهای کوهستانی، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی، احتمال تاخیر در پرواز و افت فشار گاز دور از انتظار نخواهد بود.

اداره کل هواشناسی تهران پرهیز از سفرهای غیرضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی هنگام مسافرت با خودرو، اتخاذ تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی، لایروبی کانال ها بعلاوه آمادگی ارگان ها و سازمان های ذی ربط را توصیه می نماید.

اداره کل هواشناسی تهران در ادامه این هشدار نسبت به کاهش محسوس دما بین 4 تا 8 درجه سانتیگراد و ماندگاری هوای سرد هشدار داد.

براساس اعلام این اداره کاهش دمای بیشینه به زیر صفر درجه در بعضی منطقه ها شمالی استان خواهد رسید.

براثر این مخاطرات احتمال یخبندان و لغزندگی جاده ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی، افزایش مصرف منابع انرژی به ویژه برق و گاز دور از انتظار نخواهد بود.

به توصیه اداره کل هواشناسی تهران، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در هنگام مسافرت با خودرو، اتخاذ تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خساارت احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، محافظت و پوشش لوله های آب، مدیریت در مصرف انرژی به ویژه گاز بعلاوه آمادگی ارگان ها و سازمان های ذی ربط ضروری است.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم برای مواجهه با پدیده ای جوی را داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2255

به "هواشناسی هشدار داد؛ نفوذ توده هوای سرد به کشور وکاهش دما تا 15 درجه، احتمال یخبندان ولزوم توجه به مدیریت مصرف انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی هشدار داد؛ نفوذ توده هوای سرد به کشور وکاهش دما تا 15 درجه، احتمال یخبندان ولزوم توجه به مدیریت مصرف انرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید