چگونه بهتر دورکاری کنیم؟

به گزارش آخرین خبر، روزنامه همشهری: با شیوع ویروس کرونا بسیاری از شرکت ها به دورکاری روی آورده اند و حالا جمع کثیری از کارمندان، لااقل در شرکت های خصوصی مشغول فعالیت های روزمره شرکت خود در داخل منزل هستند. دورکاری امری است که برای بسیاری از این سازمان ها و نیرو های آن ها تازگی دارد و با آن آشنایی کاملی ندارند. تغییر فرایند کاری شرکت ها و فعالیت روزانه نیرو ها نیازمند دانستن بعضی نکات است که در این مطلب سعی نموده ایم به بعضی از آن ها اشاره کنیم.

چگونه بهتر دورکاری کنیم؟

فضای دورکاری در منزل

موضوع اولی که در دورکاری شما را درگیر خواهد نمود این است که تنها زندگی می کنید یا با خانواده؟ اگر در خانه خود تنها هستید، چالش های به مراتب کمتری خواهید داشت. یک فرد تنها با خیالی راحت تر می تواند فضایی برای خود فراهم کند که در آن به دورکاری مشغول باشد، اما اگر در یک خانواده دو یا چند نفره باشید چطور؟ به خصوص آنکه در این روز ها احتمالاً بیشتر اعضای خانه در منزل کنار شما هستند و کار کردن در کنار آن ها در حالی که مشغول گذران وقت هستند کار سختی است.

برای حل این مسئله اول از همه سعی کنید که یک فضای کار اختصاصی برای خود ایجاد کنید. اگر اتاق شخصی دارید که بهتر و اگر به چنین اتاقی دسترسی ندارید، هرجای خانه را می توانید تبدیل به قلمرو خود کنید؛ حتی فضای کوچکی در آشپزخانه. باید به دیگر اعضای خانواده خود شرح دهید که مشغول کار کردن هستید.

قواعد دورکاری را رعایت کنید

سعی کنید وارد بحث هایی که می دانید طولانی هستند، نشوید؛ این روز ها صحبت در خصوص کرونا می تواند یکی از همین بحث های خطرناک و بی انت ها باشد. تا حد امکان، فضایی که برای مقر کاری خودتان انتخاب می کنید، دور از تلویزیون باشد، چرا که این جعبه جادویی می تواند شروعگر صحبت های متعددی گردد. به اعضای خانواده شرح دهید که درگیر کار هستید و برای آنکه بتوانید تمرکز خودتان را روی کارتان بگذارید و سروصدا و صحبت های آنان حواستان را پرت نکند، از هدفون بهره ببرید. سعی کنید برای صرف ناهار یا هر میان وعده دیگری، دائم از جای خود بلند نشوید. از قلم نیاندازید دورکاری در منزل هم احتیاجمند استراحت است و حتماً در طول روز حداقل جز ساعت ناهار، نیم ساعت تا یک ساعت به خودتان استراحت بدهید.

ملزومات دورکاری را فراهم کنید

حال که آشنایی با فضای دورکاری را تجربه کردید، بهتر است به نخستین رکن مهم دورکاری بپردازیم؛ یعنی میز کارتان، همان نقطه ای که قرار است در تمام طول روز با آن سر و کله بزنید. سعی کنید این میز کار را از وسایل شلوغ خالی کنید و یک محیط کار نیمه حرفه ای برای خودتان فراهم کنید. مهیا کردن شرایط مناسب دورکاری از همان میز کار شروع می گردد؛ جایی که قرار است در تمام طول روز پشت آن باشید و آن را تبدیل به همان میز اداری خود در شرکت کنید. اینترنت، رایانه مناسب و خوراکی های کافی، الزام های اولیه هستند. هرکس ممکن است با توجه به کار خود به ادوات دیگری احتیاج داشته باشد.

اعتماد کارفرما را به باد ندهید

جدا از محیط دورکاری، باید به زمانبندی خود دقت کنید و آن را متفاوت از ساعت کاری خود ندانید. این مسئله را به خودتان بقبولانید که قرار نیست با کار در منزل وقت کمتری را مشغول کار کردن باشید و اجازه ندهید این باور در ذهن کارفرمای شما نیز شکل بگیرد. اینکه کارفرما به سلامت تیم اهمیت داده و فرایند کاری را وارد چرخه دورکاری نموده، اعتمادی است که باید در یک جریان دوطرفه قرارگیرد.

منظم باشید

منظم نبودن، نقطه ضعفی است که باعث می گردد درصورت دورکاری، انجام کار را به تعویق بیندازید. تعویق کار موجب انباشتگی می گردد و در نهایت سر از کم کاری و کاهش کیفیت درمی آورد. برای رفع کردن این مشکل، باید هر طور که شده برای خودتان یک برنامه منظم بچینید.

حتی اگر عادت ندارید از این قبیل برنامه ها برای خود تهیه کنید، این بار را باید به آن ها پایبند باشید و در یک جدول برای خودتان برنامه ریزی کنید. هنگام دورکاری با مدیر یا هماهنگ کننده خود تعامل داشته باشید. فرقی نمی کند در پیغام رسان های اجتماعی در ارتباط هستید یا با تلفن. در هر حال بدانید که موظف هستید پاسخ آن ها را بدهید و اعتمادشان را جلب کنید. اعتماد به یک نیروی دورکار، عنصری است که خودبه خود به وجود نمی آید و باید از عینک آن ها نیز به مسئله نگاه کرد.

منبع: برترین ها
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1143

به "چگونه بهتر دورکاری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بهتر دورکاری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید